Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo podatne na przyswojenie prawidłowych nawyków i odpowiednich przyzwyczajeń. Często właśnie własnym przykładem dajemy dzieciom wzorzec prawidłowych postaw wpływających na ich bezpieczeństwo.
Realizując treści bezpieczeństwa dzieci podjęto następujące działania:
-
Dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego poruszania się w przedszkolu, poznały i utrwalały zasady bezpieczeństwa i higieny.
-
Nauczycielki zapoznawały przedszkolaków z placem zabaw i jego przeznaczeniem, zasadami bezpiecznej zabawy w przedszkolnym ogrodzie.
-
Wszystkie grupy tworzyły „Kodeksy przedszkolaka”, w których znalazły się normy zachowania i zasady postępowania dla dzieci.
-
Nauczyciele realizowali tematy kompleksowe poruszające tematykę bezpieczeństwa w przedszkolu i w drodze do przedszkola. Omawiano zasady ruchu drogowego, zasady poruszania się pieszych po ulicy oraz właściwe zasady sygnalizacji świetlnej, dzieci dowiedziały się, w jakich miejscach można bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.
-
Podczas zajęć na bieżąco realizowano tematykę wynikającą z podstawy programowej, na temat wdrażania do odpowiedzialnego stosowania się do znaków i sygnałów drogowych. Oprócz tego, podsumowując cykl zabaw dzieci w myśl pedagogiki zabawy odpowiadały na pytania: jestem bezpieczny bo...znam numery na policję, straż pożarną i pogotowie, przechodzę na zielonym świetle…. itp.
-
Bardzo ważna jest również umiejętność informowania o zdarzeniu, którego jest się świadkiem. Razem z naszymi dziećmi, poprzez zabawę, poznawaliśmy numery alarmowe do odpowiednich służb. Bardzo trudnym jednak zadaniem dla dzieci, okazało się przekazywanie informacji o tym co się stało. Podopieczni dowiedzieli się, że muszą podać miejsce zdarzenia, w którym miał miejsce wypadek, kto jest z nim i podać swoje imię i nazwisko.
-
Dzieci uczestniczyły w projekcji filmu którego celem było wykształcenie pożądanego modelu zachowania się dziecka w kontakcie z niebezpiecznymi zwierzętami. Przedszkolaki nauczyły się, jak należy postępować, gdy pies szczeka lub atakuje.
-
W celu utrwalenia zasady ograniczonego zaufania wobec obcych, o tym, że nie wolno ufać obcym. Dzieci obejrzały ciekawy film oraz odgrywały scenki.
-
Dzieci utrwaliły numer alarmowy 999 oraz zasady udzielania i wzywania pomocy.
-
Wszystkim podjętym działaniom towarzyszyła twórczość plastyczna naszych dzieci - kolorowanie kolorowanek, malowanie numerów alarmowych, wykonywanie pojazdów uprzywilejowanych. Dzieci poznawały wiersze i piosenki, uczestniczyły w zabawach ruchowych, czy układały z klocków drewnianych „ruch uliczny”.
-
Przedszkolaki uczestniczyły w konkursie plastycznym organizowanym przez nasze przedszkole pt. ”Bezpieczny przedszkolak na drodze.” Patronat nad konkursem objęła p. dyrektor przedszkola Aldona Trzeciak, która ufundowała nagrody dla zwycięzców.