• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Corocznie, 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa oraz podkreślenie potrzeby poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu, tak by mogły cieszyć się jego pełnią i czuć się ważną częścią społeczeństwa. 

            Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, NIE CHOROBĄ! Przyczyny autyzmu nie są w pełni znane – wpływ na jego ujawnienie się mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wpływa całościowo na rozwój i funkcjonowanie danej osoby. Określenie „spektrum autyzmu” ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie. W spektrum znajdują się zarówno osoby niemówiące werbalnie, mające poważne problemy w zakresie samodzielności i funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej, jak również osoby sprawnie porozumiewające się mową, zakładające rodziny i realizujące się w życiu zawodowym. Autyzmwystępuje od urodzenia i… po prostu jest. Nie jest chorobą. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. U niektórych osób prowadzi do niepełnosprawności o różnym stopniu, ponieważ może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.

            Osoby w spektrum autyzmu mają trudności w nawiązywaniu kontaktów i przestrzeganiu reguł społecznych, a także ze zrozumieniem reakcji i emocji innych ludzi oraz często wyrażają własne uczucia w nietypowy sposób. Mogą w ogóle nie posługiwać się mową werbalną albo mieć ograniczony zasób słów; mogą też mówić płynnie, ale mieć trudności z rozumieniem kontekstu i wyrażaniem abstrakcyjnych pojęć.

            Osoby te zwykle przejawiają opór przed zmianami w otoczeniu i przebiegu aktywności; mają nietypowe zainteresowania i pasje. Zachowują się w nietypowy, powtarzalny lub zrytualizowany sposób, co może dotyczyć poruszania się, mówienia (np. dobierania słów i formułowania zdań), sposobu wykonywania codziennych złożonych czynności itp. Zdarza się, że posiadają niezwykłe dla swojego wieku lub wyjątkowo nasilone zainteresowania i ulubione tematy, którym poświęcają wiele swojego czasu i uwagi. Często w zmieniony sposób odbierają i przetwarzają bodźce sensoryczne z otoczenia, np. narzekają, że jest za głośno, za jasno lub brzydko pachnie, choć wokół inni tak nie uważają. Osoby w spektrum autyzmu naprawdę wtedy czują inaczej, ich zmysły działają w szczególny sposób.

            Wczesna terapia dzieci w spektrum autyzmu, która dodatkowo będzie indywidualnie dostosowywana do potrzeb może w znacznym stopniu wpłynąć na jego dalszy rozwój.

            Osoby nazywane od dzieciństwa „zaburzonymi” nie wierzą w siebie i mają znacznie mniej szans na szczęśliwe życie niż osoby od początku wspierane i wzmacniane. Powtarzajmy często dzieciom w spektrum autyzmu, że są wyjątkowe, doceniajmy ich osiągnięcia. Wzmacniajmy również dorosłych w spektrum. To nic nie kosztuje, a dla osób tych, postrzeganych przez większość społeczeństwa przez pryzmat deficytów, ma ogromne znaczenie.

          • Śniadanie Wielkanocne

          • “Nasz stół wielkanocny
            haftowany w kwiaty.
            W borówkowej zieleni
            listeczków skrzydlatych
            lukrowana baba
            rozpycha się na nim,
            a przy babie –
            mazurek w owoce przybrany.”
                                          E. Skarżyńska

             

            Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto według chrześcijaństwa mające bogatą tradycję i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie życzeń oraz dzielenie się jajkiem. Również w naszym przedszkolu ta tradycja jest kultywowana. W piątek 22 marca w naszej placówce odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Tego dnia zapanowała ciepła i świąteczna atmosfera.  Dzieci w odświętnych strojach zasiadły do stołu, aby w gronie najbliższych kolegów złożyć sobie życzenia. Na stołach pojawiły się tradycyjne wielkanocne przysmaki – między innymi babki, jajka, szynka i wiele innych. Wspólne, uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków.

          • Wiosna!

          • ,, Przyszła do nas Pani Wiosna wielką radość nam przyniosła”

            Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.

            21 marca dzieci z naszego przedszkola wybrały się na spacer po najbliższej okolicy. Przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas wyjść poza teren przedszkola. Przedszkolaki w eskorcie policji radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie trzymając w dłoniach kolorowe wstążki. Każda grupa przygotowała kukiełkę Marzanny oraz Pani Wiosny. Dzieci odwiedziły pracowników z Urzędu Gminy

            w Wolanowie, którym zaśpiewały wiosenną piosenkę oraz wręczyły na ręce Pani Sekretarz bukiet ręcznie robionych krokusów. Po powrocie do przedszkola dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny.

      • Kontakty

        • Samorządowe Publiczne Przedszkole w Wolanowie
        • ul. Kolejowa 27
          26-625 Wolanów
          Nr konta 94911500020030030003480001
          Poland
        • Sekretariat 48 380 36 80

          Wejście 48 380 36 88

          Krasnale 48 380 36 81
          Smerfy 48 380 36 82
          Tygryski 48 380 36 83
          Kaczuszki 48 380 36 84
          Pszczółki 48 380 36 85
          Motylki 48 380 36 86
          Biedronki 48 380 36 87
          Zuchy 883 513 505
          Mali Odkrywcy 883 513 505

          Jadalnia 48 380 36 91
        • Przyjmowanie interesantów:
          Dyrektor pełni dyżur w poniedziałki w godzinach 10:00 - 11:00
          15:00-16:00
      • Logowanie