Wesołych Świąt
21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa inaczej nazywany Dniem Kolorowej Skarpetki. Został on ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Zespół Downa występuje u około 1 osoby na 1000 i charakteryzuje się wadami budowy twarzy, narządów (np. serca) oraz występowaniem niepełnosprawności intelektualnej. Osoby z zespołem Downa o wiele bardziej są narażone na częste infekcje, które mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Cechą, która występuje zawsze przy zespole Downa, jest opóźnienie intelektualne. Dorosłe osoby z ZD posiadają umiejętności umysłowe na poziomie 8-9 letniego dziecka. Dzieci cierpiące na tę chorobę osiągają później tzw. kamienie milowe rozwoju, czyli m.in. nabycie umiejętności chodzenia, mowy itd. w stosunku do swoich zdrowych rówieśników.
Osoby, które rodzą się z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby zdrowe: pragną szacunku, akceptacji i miłości. Warto pamiętać, że każda osoba z zespołem Downa jest unikalna i nie powinna być definiowana tylko przez swój syndrom. Osoby te mają swoje własne talenty, umiejętności, zainteresowania i osobowość, tak jak każdy inny. Choć osoby z zespołem Downa mogą mieć pewne trudności w edukacji, są zdolne do uczenia się i rozwijania nowych umiejętności przez całe życie. Wspierające środowisko, odpowiednie narzędzia i metody nauczania mogą znacznie przyczynić się do ich postępów.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Jest to też symbol tolerancji i akceptowania różnorodności. Stąd też nie bez powodu ten wyjątkowy dzień nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki.
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne, pełne akceptacji i szczęśliwe!
Konferencja metodyczna pt." Wpływ telefonów na rozwój dziecka"
Dnia 20 marca 2024 rok w SPP w Wolanowie odbyła się konferencja metodyczna pt:,, Wpływ telefonów na rozwój dziecka” którą poprowadziła zaproszona na te okazję Pani Renata Otolińska z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Radomiu. Dyrektor przedszkola Pani Aldona Trzeciak wraz ze specjalistami pracującymi
w przedszkolu tj. Psycholog- Joanna Pszczóka- Korlaga, pedagog- Katarzyna Krekora, pedagog specjalny- Maria Jaskulska, terapeuta- Marlena Jackowska powitały serdecznie przybyłych rodziców i zaprosiły do wysłuchania wykładu. Pani z poradni z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przedstawiła ile czasu według badań powinny spędzać dzieci przed ekranem telefonu czy tabletu. Zaprezentowała czym jest fonoholizm jakie są jego pierwsze objawy oraz opowiedziała o skutkach nadmiernego korzystania z telefonów zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych. Ukazała jak radzić sobie w sytuacjach uzależnienia i gdzie szukać pomocy. Zaprezentowała kilka przydatnych filmików autorstwa fundacji ,,Dajemy dzieciom siłę”. Później głos zabrała Pani Katarzyna Krekora, która również opowiadała o skutkach nadmiernego korzystania z telefonów oraz przybliżyła kampanie profilaktyczną w której bierze udział nasze przedszkole ,,Blisko telefonu, daleko od dziecka”. Na koniec głos zabarała pani psycholog, która przekazała rodzicom wskazówki jak radzić sobie z trudnymi emocjami u dzieci, jakie mogą być tego przyczyny i jak radzić sobie w sytuacjach problemowych. Wszyscy rodzice ze skupieniem wysłuchali tych cennych wskazówek i informacji. To była bardzo cenna i przydatna konferencja. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na to spotkanie oraz za poświęcony czas.
AKCJA CHARYTATYWNA „ZABAWECZKI DLA MAŁYCH ONKOWOJOWNIKÓW”
Samorządowe Publiczne Przedszkole w Wolanowie oraz Urząd Gminy w Wolanowie dzięki koordynatorką akcji: p. Wiolecie Kacprzak i p. Sylwii Golińskiej włączyło się do akcji charytatywnej zbierania mini zabaweczek dla dzieci onkologicznych przebywających w szpitalu dziecięcym na Żwirki i Wigury w Warszawie. Na tym oddziale dzieciaczki dostając naklejki „dzielnego pacjenta” nie wiedzą co mają z nimi zrobić, gdyż mają ich za dużo. Uważamy, że potrzebują zmiany.Nowe mini zabaweczki ukoją ból podczas np. pobierania krwi czy kolejnych badań. Dzięki pracownikom przedszkola, rodzicom i dzieciom zebraliśmy taki zabaweczki.Mamy nadzieję, żeonkoWojownicy będą uśmiechnięci i zapomną na chwilę o cierpieniu oraz bólu. Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji charytatywnej. Ogromne PODZIĘKOWANIA za taki szybki odzew i tyle pięknych zabawek.
Przegląd tańca
Dzięki zajęciom tanecznym dzieci doskonalą koordynację ruchową, pozbywają się nadmiaru energii, nabywają poczucia rytmu. Dlatego warto, by dzieci tańczyły już od najmłodszych lat.
Dnia 12 marca w naszym przedszkolu odbył się przegląd taneczny, na który został zaproszony Pan Cezary Gruszka z Akademii Tańca CMG w Radomiu. Każda grupa miała okazję zaprezentować swoje umiejętności. Tego dnia królowały muzyka, ruch i radość. Na zakończenie odbył się turniej taneczny najstarszych grup.Spośród trzynastu par biorących udział w rywalizacji komisja pod przewodnictwem Pani Dyrektor Aldony Trzeciak wyłoniła zwycięskie pary:
Grupa „Krasnale”:
I miejsce – Aleksander Pietrucha, Barbara Wójtowicz
II miejsce – Mateusz Sobótka, Kaja Kacprowicz
III miejsce - Jakub Zawadzki, Maja Wachowicz
Grupa „Mali Odkrywcy”
I miejsce – Szymon Lisek, Zofia Ślażyńska
II miejsce – Szymon Sobol, Natalia Trojanowska
III – Marcel Bursa, Malwina Duchnik
Każdy uczestnik przeglądu tanecznego został nagrodzony słodkim upominkiem, a ponadto zwycięskie pary otrzymały piękne pamiątkowe medale.
Wyjazd do Miejskiego Ośrodka Kultury Amfiteatr w Radomiu
Przedszkolaki z grup „Kaczuszki”, „Tygryski”, „Smerfy” i „Krasnale” wraz z wychowawcami wybrały się 7 marca w wyjątkową podróż. Towarzyszył im główny bohater – niejadek Smok Smokowski. Teatr „Tak” zaprezentował przedstawienie pt. „W 7 dni dookoła bajek”. Każdego dnia tygodnia smoczek lądował w innej bajce Jana Brzechwy. Spotykał wiele ciekawych postaci takich jak m.in. Kaczka Dziwaczka, Biedronka, Lekarz itp. Dzieci miały nie lada zadanie – w podróży do kolejnych bajek pomagały głównemu bohaterowi wypowiadając magiczne zaklęcia połączone z zabawnymi gestami. Salwom śmiechu nie było końca. W trakcie przedstawienia aktorzy włączali przedszkolaki w liczne interakcje typu śpiewanie piosenek, aktywności ruchowe oraz nazywanie dni tygodnia w j. polskim i j. angielskim. Wszyscy bawili się fantastycznie.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie