• Realizacja projektów

        • PROJEKT EDUKACYJNY PROMUJĄCY

          CZYTELNICTWO

           PT. „KSIĄŻKA (DLA) PRZEDSZKOLAKA”

          REALIZOWANY W GRUPIE „TYGRYSKI”

          W Samorządowym Publicznym Przedszkolu w Wolanowie w grupie „Tygryski od miesiąca lutego 2024 roku do końca kwietnia 2024 roku realizowana była Akcja Książka (dla) Przedszkolaka. Chcąc aby przedszkole stało się miejscem przyjaznym dla dzieci, zorganizowano Przedszkolny Punkt Wymiany Książek i rozpoczęto zbiórkę i wymianę książek. Było to ogólnodostępne miejsce na parapecie sali w grupie Tygrysków, gdzie dzieci mogły położyć darowane książki i wypożyczyć nowe pozycje do domu. Celem tego przedsięwzięcia było zainteresowanie dziecka książkami, aby dziecko wiedziało, że jego przedszkole jest miejscem, w którym znajdzie interesującą i ciekawą książkę, nauczy się szanować ją i że nie musi za nią płacić.Celem również naszej akcji było wyrabianie wśród najmłodszych przedszkolaków postaw przyszłych czytelników, zainteresowanie literaturą dziecięcą, rozwijanie języka i słownictwa oraz komunikacji międzyludzkiej. Pamiętajmy, że im wcześniej dziecko pozna wartość literatury, chociażby dzięki czytaniu książeczek przez rodziców, zaspokajaniu potrzeby bliskości, miłości, bezpieczeństwa, przynależności, tym większa gwarancja jego przyjaźni z książką na całe życie.Chciałyśmy aby przedszkole stało się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym książce i dziecku. Miejscem, gdzie przedszkolaki mogą odnaleźć wspaniałego przyjaciela- książkę.

          Wioleta Kacprzak

          Irena Wasiak

           

           

          Przygoda 1A i 1B- Czyste powietrze

          Jakie macie miny, gdy nos wyczuje spaliny? Dzieci z grupy "Tygryski" dowiedziały się o smogu, największym powietrza wrogu. Dzieci obejrzały obrazki z dobrymi praktykami, źródłami energii oraz zanieczyszczeniami powietrza. Na pokaz obrazka z dobrą praktyką - dzieci pokazywały obrazki z buźkami uśmiechniętymi, a na złą praktykę - buźki smutne.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

           

          Przygoda 8

          ,,Jak pije słoń?"

          Czy na pewno każdy bąbel wie, do czego słoń ma trąbę? Tygryski zrobiły dzisiaj ćwiczenia, jak słoń gasi swe pragnienie i do czego jeszcze służy trąba słonia.Celami zajęć jest: budzenie zainteresowania światem zwierząt oraz uświadomienie znaczenia wody w życiu zwierząt a także wdrażanie do nabycia nawyku codziennego picia wody.

           

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

           

          Przygoda 13A i 13 B

          „Nic nie bój! Segreguj! Tygryski wraz z Wiewiórką Basią uczyły się segregowania śmieci. Mając przed sobą obrazki z kolorowymi koszami na śmieci oraz wyjaśnieniem jaki kolor kosza odpowiada wyrzucanym śmieciom- segregowały śmieci do odpowiednich pojemników.  Celem zajęć było wdrażanie dobrych społecznych zachowań, m.in. szacunku do otoczenia oraz rozwijanie motoryki małej.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

           

          Przygoda 2a i 2b

          Jak przemieszczać się bez szkody dla powietrza i przyrody? Dzieci z grupy "Tygrysek" odgadywały dźwięki różnych pojazdów: lądowych, powietrznych i wodnych, a także takich, które mogły rozpoznać po klaksonach, np. rower. Przedstawione na ilustracjach pojazdy - nazywały i dopasowywały do odpowiedniego dźwięku. Które pojazdy szkodzą środowisku? O tym mogły dowiedzieć się przedszkolaki z grupy "Tygrysków". Dzieci zbudowały dwa garaże z różnych klocków. Do pierwszego garażu dopasowywały pojazdy, które nie szkodzą środowisku, np. rower, hulajnoga, sanki, kajak, balon, itp., a do drugiego garażu - pojazdy, które trzeba zatankować, aby wyruszyć w podróż. Dzieci dowiedziały się również, że pojazdy wydobywają dużo spalin, szkodzą środowisku i najlepiej przemieszczać się pojazdami, które są przyjazne środowisku.

          W. Kacprzak, I. Wasiak

          Realizacja projektu edukacyjnego # WITAMINKI- „Marchewkowe wyzwanie”

          W miesiącu kwietniu grupa „Tygryski” zrealizowała moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. Marchewkowe wyzwanie. Warzywnym bohaterem tym razem byłaMarchewka Maja. Dzieci oglądały i smakowały warzywo, zastanawiały się po co marchewce włoski, zabawiły się w marchewkową matematykę- przeliczały, ustawiały od najmniejszej do największej i obejrzały film edukacyjny na temat marchewki. Następnie wiedząc, że ruch to zdrowie zatańczyły do piosenki „Marchewka Maja”. Na koniec zajęć wspólnie ucztowały i ze smakiem wypiły sok marchewkowy oraz próbowały marchewki. Wykonały również pracę plastyczną- wyklejały marchewkę plasteliną.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

          Realizacja projektu edukacyjnego # WITAMINKI- „Szpinakowe wyzwanie”

          W miesiącu marcu grupa „Tygryski” zrealizowała moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. Szpinakowe wyzwanie. Warzywnym bohaterem tym razem był Szpinak Szymek. Przedszkolaki wiedzą już, że szpinak jest bogaty w wiele cennych wartości odżywczych i można go jeść na kilka sposobów. Dzieci miły okazję sprawdzić jaki w dotyku, czy pachnie, jak wyglądają listki oraz chętnie próbowały szpinaku. Wspólnie wykonaliśmy witaminowysok ze szpinaku, banana i soku jabłkowego.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

          Realizacja projektu edukacyjnego # WITAMINKI- „Ogórkowe wyzwanie”

          Marzec dla grupy „Tygryski” był bardzo emocjonujący w tym zielonym miesiącu postanowiły zrealizować moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. ogórkowe wyzwanie. Warzywnym bohaterem tym razem był Ogórek Olek. Dzieci miały możliwość spróbowania pysznych ogórków: świeżych jak i kiszonych.Śpiewały piosenkę związaną z ogórkiem pt. „Ogórek Wąsaty” oraz „Nowinki z warzywniaka Witaminki”. Grupa sprawdziła, jaki smak ma ogórek, jak wygląda, jaki ma kolor i zapach. Dowiedziały się jak się sieje ogórki oraz w jaki sposób rosną i czego potrzebują do wzrostu. Dzień zakończyliśmy wykonaniem ogórka malowanego farbami plakatowymi. W nagrodę dzieci otrzymały kolorowankę Ogórka Olka do pokolorowania.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

          Realizacja projektu edukacyjnego # WITAMINKI- „Paprykowe wyzwanie”

          W miesiącu lutym grupa „Tygryski” zrealizowała moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. Paprykowe wyzwanie. Warzywnym bohaterem tym razem była Papryka Pola. Dzieci miały możliwość spróbowania pysznych papryk przyniesionych do przedszkolaróżnego kolorui poznania różnych odmian papryk. Tygryski segregowały papryki ze względu na kolor oraz przeliczały poszczególne papryki w różnych grupach. Dzieci mogły również zobaczyć paprykę suszoną pikantną i słodką oraz zobaczyły i smakowały paprykę konserwową. Dzień zakończyliśmy dodaniem sylwety Papryki Poli do naszego plakatu oraz wyklejenia z kolorowego papieru sylwetki papryki.W nagrodę dzieci otrzymały kolorowankę Paprykę Polę do pokolorowania.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

               

           Innowacja pedagogiczna realizowana w grupie „Tygryski” pt. „Podróż z książką”

           W ramach innowacji nauczycielki z grupy „Tygryski” codziennie czytają dzieciom literaturę dziecięcą, wypożyczają książki do domu, udostępniają w Sali biblioteczkę aby dzieci w sali miały swobodny dostąp do książek oraz zapraszają do czytania tajemniczych gości. W styczniu grupę Tygryski odwiedził na zaproszenie tata Liwii, który przeczytał dzieciom bajkę. Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu i następnie narysowały obrazek z zapamiętanego opowiadania. W lutym natomiast przedszkolaków odwiedziła babcia Jasia, która bardzo chętnie przeczytała przedszkolakom bajeczkę oraz rozmawiała z nimi na temat przeczytanej bajki. Tygryski z ogromnym zaciekawieniem wsłuchały się w opowiadanie oraz chętnie opowiadały zapamiętany tekst. Na zakończenie dzieci  podziękowały babci Jasia za przeczytanie bajki, za zaangażowanie w życie grupy oraz odwiedziny i wręczyły dyplom uznania dla babci oraz zaprosiły babcię Jasia na degustację przygotowanych przez nich naleśników. Uśmiechów ze strony dzieci jak i babci nie było końca.

          Serdecznie dziękujemy.

          PROJEKT EDUKACYJNY MAMO TATO WOLE WODE

          Przygoda 9A oraz 9B- Wodna muzyka

          W ramach projektu "Mamo, tato, wolę wodę!" dzieci z grupy Tygryski poznały głównego bohatera Zdrójka oraz jego przyjaciół - wiewiórkę, wydrę, jelonka, myszkę, misia oraz wilka. Tygryski z nauczycielem stworzyły przy pomocy metalowych misek  oraz różnych rodzajów łyżek (metalowe, drewniane, plastikowe) oraz wody wodą muzykę. Dzieci przy pomocy łyżek uderzały łyżkami metalowe miski wypełnione wodą i słuchały dźwięków, jakie się z nich wydobywają. Następnie za pomocą szklanek wypełnionych zabarwioną wodą w różnej ilości delikatnie uderzały łyżeczką o brzegi szklanek. Wspólnie słuchały wydobywających się dźwięków. Na zakończenie przedszkolaki pokolorowały bohatera Zdrójka.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

          Przygoda 6 A- Rosnąca tęcza

          Dziś przedszkolaki z grupy Tygryski poznały kolejnego przyjaciela Zdrojka - Wiewiórkę Basię. Pokazała w jaki sposób uzyskać tęczę z wody. Jesteście ciekawi? Postępując według wskazówek Wiewiórki Basi przedszkolaki przekonały się, że każdy z dzieci może wyczarować własną tęczę. Powodzenia! Po wykonaniu tęczy Zdrojek zaprosił dzieci do wspólnej zabawy przy Jego ulubionej wodnej piosence „Mamo tato wolę wodę”

          W. Kacprzak

          I. Wasiak 

          PROJEKT EDUKACYJNY MAMO TATO WOLE WODĘ

          Przedszkolaki z grupy Tygryski uczestniczą w projekcie edukacyjnym, którym głównym bohaterem jest Zdrojek- wraz z przyjaciółmi pomaga przekazać dzieciom wiedzę o tym jak ważny jest nawyk picia wody i rozbudza zainteresowanie tematami dbania o środowisko naturalne i recyklingu. Pomogą w tym kolejno realizowane przygody.

          Przygoda 5- Mój kubek

          Przedszkolaki opowiadały o piciu wody: czy często piją wodę?, Czy piją wodę kiedy się zmęczą?, Czy piją wodę kiedy jest upał?, Czy mają swój ulubiony kubek?. Tygryski chętnie sięgają po wodę dzięki wykonaniu przygody z wykonaniem przez siebie własnego kubka. Dzieci ozdabiały swoje kubki, rysując obrazki oraz naklejając kolorowe naklejki. Potem wszystkie zaprezentowały swoje dzieła, a w nagrodę… piły wodę!

          Realizacja projektu edukacyjnego # WITAMINKI- „Brokułowe wyzwanie”

          W miesiącu styczniu grupa „Tygryski” zrealizowała moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. Brokułowe wyzwanie. Warzywnym bohaterem tym razem był BrokułBorys. Dzieci miły okazję sprawdzić jaki w dotyku jest brokuł, czy pachnie, czy ma listki lub kwiatki? Wspólnie wykonaliśmy witaminową tarczę odporności, która chroniła nas przed atakującymi wirusami. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się jakie potrawy i postacie tego warzywa najbardziej lubią, a także ochoczo częstowały się kiełkami brokuła oraz ugotowanym brokułem, którego z ogromnym apetytem zajadały. Wspólnie wysialiśmy nasiona na kiełki oraz wykonaliśmy niełatwą pracę plastyczna pt. „Brokuł Borys”. Razem śpiewaliśmy i bawiliśmy się w zabawę z piosenką pt. „Brokuł Borys”.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

           # WITAMINKI- „Cebulowe wyzwanie”

          Tygryski podjęły cebulowe wyzwanie. Dzieci poznały różne odmiany cebuli, zatańczyły taniec do piosenki pt. „Cebula Celina”, zrobiły syrop z cebuli oraz założyły hodowle cebuli.  Dzieci przyjrzały się bliżej cebuli białej, żółtej, różowej, czerwonej, szalotce oraz dymce. Zwróciliśmy uwagę na warstwy cebuli i staraliśmy się je policzyć. Przedszkolaki poznały zwrot „ubierać się na cebulkę” i dowiedziały się dlaczego podczas krojenia tego warzywa lecą łzy.Na koniec wykonały prace plastyczną na dużych brystolach z wykorzystaniem kolorowej bibuły- cebula żółta i czerwona. Przedszkolaki otrzymały również do pokolorowania Cebulę Celinę.

           

          Realizacja projektu edukacyjnego # WITAMINKI- „Pomidorowe wyzwanie”

          W miesiącu grudniu grupa „Tygryski” zrealizowała moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. Pomidorowe wyzwanie. Warzywnym bohaterem tym razem był Pomidor Pafnucy. Dzieci miały możliwość spróbowania pysznych pomidorów oraz soku pomidorowego, zaśpiewania piosenki i poznania różnych odmian pomidorów. Grupa sprawdziła, jaki smak ma pomidor, jak wygląda, jaki ma kolor i zapach. Dowiedziały się, skąd pochodzą pomidory, gdzie rosną i czego potrzebują, by rosnąć oraz jakie są zasady przechowywania pomidorów. Poznały również produkty, których głównym składnikiem są właśnie pomidory, tj. ketchup, passata, przecier, sok pomidorowy, koncentrant i inne. Dowiedziały się także, jakie potrawy powstają z produktów pomidorowych, jak np. sos do pizzy, spaghetti, zupa pomidorowa itp. Dzień zakończyliśmy dodaniem sylwety Pomidora Pafnucego do naszego plakatu oraz wyklejenia z kolorowego papieru sylwetki pomidora.W nagrodę dzieci otrzymały kolorowankę pomidora Pafnucego do pokolorowania.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

           Realizacja projektu edukacyjnego # WITAMINKI- „Buraczane wyzwanie”

          W miesiącu listopadzie grupa „Tygryski” zrealizowała moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. Buraczane wyzwanie. Warzywnym bohaterem tym razem był Burak Bruno. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem buraków, podczas burzy mózgów dzieci wymieniały co można zrobić z buraka, jakie dania można przygotować z tego warzywa. Tygryski przeliczały buraczki posadzone w grządkach oraz mogły zapoznać się z przetworami oraz produktami z buraków. Na zakończenie przedszkolaki pomalowały Buraka Bruno świeżym obranym ze skórki burakiem.

          W. Kacprzak

          I. Wasiak

          Realizacja projektu edukacyjnego # WITAMINKI- „Dyniowe wyzwanie”

          W miesiącu październiku grupa „Tygryski” zrealizowała moduł projektu edukacyjnego „Witaminki” pt. Dyniowe wyzwanie. Owego dnia przedszkolaki poznały bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia. Największe zainteresowanie wzbudziły ogromne dynie przyniesione przez rodziców. Dzieci mogły określić zapach i konsystencję wnętrza dyni. Zaprezentowano przedszkolakom różne odmiany dyń, które różniły się kształtem, kolorem jak i wielkością. Tygryski wysłuchały opowiadania pt. „Dynie Dziadka Władka „. Wysłuchały również krótkiej rymowanki pt. „Siedem dyń”, układając obrazki w odpowiedniej kolejności. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i tanecznych z dyniami, było również przenoszenie dyni w parach z jednego miejsca w drugie nie  upuszczając dyni. Na zakończenie przedszkolaki wykleiły dynię kolorowym papierem.

           

          PROJEKT  PT.”KSIĄŻKA DLA PRZEDSZKOLAKA „

          Przedszkolaki z grupy „Pszczółki” pod opieką p. Ireny Wasiak oraz p. Wiolety Kacprzak wzięły udział w projekcie „ Książka dla przedszkolaka” organizowanym przez miesięcznik Bliżej Przedszkola . Przedszkolaki  aktywnie uczestniczyły w realizacji projektu "Książka (dla) Przedszkolaka". W naszej  sali powstał "Kąciki bajek", w których gromadzone są najpopularniejsze bajki i baśnie dla dzieci. Dzieci także przynosiły swoje ulubione bajki, które są systematycznie czytane przez nauczycieli.

          Wprowadzaliśmy dzieci w świat pisma  tj. zaznajomienie dzieci z wyglądem graficznym jego własnego imienia (metoda czytania I. Majchrzak). Oglądaliśmy film edukacyjny na temat „Jak powstaje książka”. Braliśmy udział w  przestawieniu teatralnym on-line pt. ”Domek z piernika” oraz w przestawieniu pt. ”O małej syrence w niejednej piosence”. Wykonaliśmy własne książeczki na urodziny dzieci. Wykonywały rysunki własnego pomysłu do przeczytanej bajki bądź wiersza.

          Słuchaliśmy  bajek relaksacyjnych, wyciszających dzieci (eliminowanie negatywnych emocji). Zwiedziliśmy bibliotekę i odbyliśmy rozmowę na temat zasad wypożyczania książek   z biblioteki i odpowiedniego zachowania się w bibliotece i czytelni, zapoznaliśmy się  z różnymi rodzajami książek znajdujących się w bibliotece - ułożonych w pewnym porządku. Przygoda z bajkami trwa nadal i sprawia wszystkim dzieciom ogromną radość.

           

          Projekt edukacyjny

          pt. „ Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”

          Dzieci z grupy Pszczółki pod opieką wychowawczyń p. Ireny Wasiak i Wiolety Kacprzak wzięły udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. „ Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” organizowanym przez nauczycielki Przedszkola Samorządowego „ Tęczowa Kraina”w Alwerni. Założeniem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej oraz poznanie roli wróbli w naszym życiu.

          W ramach w/w projektu zrealizowały następujące zadania:

          Wykonanie kącika jesiennego dla wróbelka.

          Wybraliśmy się na przejście dla pieszych i uczyliśmy się bezpiecznie poruszać po jezdni i na przejściu. Poznaliśmy ptaki występujące w Polsce a wśród nich te, które zimują, te które odlatują na zimę oraz takie, które przylatują do Polski na zimę . Wysłuchały bajki „ Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”.

          Wysłuchały opowiadanie "Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w różne strony". Zapoznały się z dawnymi i współczesnymi sposobami komunikacji międzyludzkiej oraz  wykonały kartki świąteczne dla swoich bliskich

          Poznały sposoby przekazywania życzeń i pozdrowień dawniej i dziś. Podczas zabaw przesłaliśmy życzenia dla babć i dziadków.

          Dzieci wysłuchały opowiadania "O wróbelku Elemelku, o ziemniaku i bąbelku". Następnie omówiliśmy temat "Ziemniak na różne sposoby". Dzieci  nazwy ziemniaków w różnych regionach Polski.

          "O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku"- Dzieci wysłuchały opowiadania, przedstawiły swoje propozycje jak pomóc ptakom w czasie zimy, wykonały prace plastyczną -karmniki dla ptaków.

          Wycieczka i dokarmianie ptaszków – przyniesienie przez dzieci słoninki oraz ziaren.

          Słuchały śpiewu ptaków, odgłosów leśnej przyrody oraz zagrały na instrumentach,, ptasią muzykę "

          Dzieci wysłuchały opowiadania „ Jak choruje  Elemelek, jak go leczą przyjaciele”, po czym rozmawiały o tym co należy robić, aby być zdrowym. W ramach tego wykonały zestaw ćwiczeń prze nie interpretowany.

          Poznały zjawiska pogodowe oraz wykonały mapę pogody.

          Wykonały Elemelkowi kamizelkę techniką wydzieranki oraz poznały co to znaczy stroić się w cudze piórka.

          Wysłuchały opowiadania pt.” O kwoce w koszyku i smoczym języku”, poznały różne rodzaje jajek oraz wykonały pisankę techniką stemplowania i wydzieranką.

          Elemelek uczestniczył z dziećmi w  Ekologicznym tygodniu w naszym przedszkolu oraz w różnych grach podwórkowych na terenie przedszkolnym.

          Dzieci stworzyły pracę plastyczną "Wróbelek Elemelek i przyjaciele" poznały najbliższą rodzinę Elemelka.

          Wróbelek Elemelek towarzyszył przedszkolakom podczas biegu w akcji Sprintem do maratonu.

          Dzieci wysłuchały opowiadania "Elemelek w nocnej porze podróżuje aż nad morze", "Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele"

          Zaznaczyły na konturze mapy  Polski trasę podróży i poznały różne środki transportu  jakimi możemy podróżować.

          Wysłuchały  opowiadania o ,,Czereśniach i straszku i brudnym Łukaszku". Wykonaliśmy także prace plastyczne- czereśnie malowane farbami.

          Na zakończenie projektu wysłaliśmy sprawozdanie do organizatora. Przedszkole oraz dzieci z naszej grupy otrzymali dyplomy oraz podziękowania za udział .

           

           

           

          Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Piękna Nasza Polska Cała"

          Nasze przedszkole po raz drugi przystąpiło do projektu „Piękna nasza Polska cała”. Wszystkie grupy zadeklarowały realizację wybranych zadań.

          Realizując zadanie 1 z pierwszego bloku tematycznego dzieci z całego przedszkola uczyły się hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego, ćwicząc zarówno podczas zajęć jak i w domu. Uroczyste odśpiewanie nastąpiło podczas Narodowego śpiewania hymnu o 11:11.

          Grupy Krasnale i Smerfy przygotowała akademię z okazji Święta Niepodległości.

          Przedszkolaki z grupy Mali Odkrywcy i Zuchy zrealizowały zadanie z bloku tematycznego nr VI „Mój świat za 100 lat”. Zorganizowano wystawę prac plastycznych, na których dzieci przedstawiły wizje świata za 100 lat. Odbyła się z dziećmi rozmowa na temat wykonanych prac
          i krótka pogadanka o tym jak świat wyglądał kiedyś, jak wygląda teraz i jak będzie wyglądał według dzieci za 100 lat. Każde dziecko indywidualnie zaprezentowało swoją prace i opowiedziało o swoich przemyśleniach.

          Grupy z naszego przedszkola zrealizowały zadanie „Szlakiem historii”. Przed dniem Wszystkich Świętych przedszkolaki wybrały się do miejsc pamięci w gminie Wolanów. Dzieci zwiedziły cmentarz parafialny oraz kamień pamięci gdzie zapaliły przyniesione ze sobą znicze.

          Na początku listopada, miesiąca tak ważnego dla historii narodu polskiego, grupa Krasnale
          w ramach realizacji zadania projektu “Piękna Nasza Polska Cała” przygotowała wystawę zatytułowaną „Słynni Polacy”. Na tablicach znajdujących się w widocznym miejscu w holu przedszkola znalazły się portery znanych Polek i Polaków zasłużonych dla kraju i znanych także poza jego granicami dzięki wybitnym osiągnięciom w takich dziedzinach jak: polityka, muzyka, nauka, literatura czy sport. Dzięki krótkim życiorysom oraz słynnym cytatom, które można było znaleźć obok ich wizerunków, dzieci poznawały bliżej osoby, które szczególnie wyróżniły się
          w historii naszego kraju i rozsławiły go na świecie dzięki swojej pracy, talentowi i niezwykłym dokonaniom.

          Zadanie Herb naszego miasta zostało zrealizowane poprzez organizację powiatowego konkursu
          o tym samym tytule przez grupy Tygryski i Pszczółki. Przedszkolaki z naszego powiatu przygotowały prace konkursowe na których przedstawione zostały herby miast.

          W listopadzie zadanie "Jesteśmy Polką i Polakiem" - wykonanie fotobudki ze strojem ludowym wykonała grupa Kaczuszki.

          Grupy Tygryski oraz Smerfy podjęły zadanie Herbatka dla Seniora na zimowe wieczory z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Rodzice włączyli się w inicjatywę przynosząc do przedszkola różnego rodzaju herbatki oraz pojawiły się kartki zrobione przez przedszkolaki. Dodatkowo wychowawczyni ze Smerfów przygotowała babeczki. Wszystkie przyniesione dary wraz
          z życzeniami zostały dostarczone do DPS Domu Kombatanta w Łaziskach.

           

           

           

           

           

          Ogólnopolski Projekt „Idź Ty Lepiej Koziołeczku Szukać Swego Pacanowa”

          Od września 2020 roku grupa Kaczuszki przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu „Idź Ty lepiej Koziołeczku Szukać Swego Pacanowa” organizowanym przez Przedszkole Samorządowe Tęczowa Kraina w Alwerni. Głównym założeniem projektu jest wprowadzanie dzieci w świat literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa, wychowanie do wartości, kształtowanie właściwych postaw społecznych, poczucia przynależności narodowej, wzbogacenia ogólnej wiedzy o świecie.

          Zapoznano dzieci z autorami książek o Koziołku, zorganizowano w sali kącik Koziołka Matołka. Dzieci poznały głównego bohatera książki, oraz zostały zapoznane za pomocą przekazu multimediów z Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Systematycznie czytano dzieciom książki przedstawiające różne przygody głównego bohatera projektu. Dzieci chętnie kolorowały i słuchały przygód Koziołka.

          Ogólnopolski Projekt "Serdeczna Karteczka"

          Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 4 w Elblągu. Głównym celem projektu jest wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Kartki są przekazem życzliwości, empatii, szacunku. Poprzez pokazywanie różnych technik rozwijamy aktywność twórczą i kreatywną dziecka. Przedszkolaki z grupy „Zuchy” w wyznaczonych miesiącach tworzyły, wykazując się pomysłowością kartki z podziękowaniami dla pracowników ochrony zdrowia w październiku, kucharzy i restauratorów – w listopadzie , a w miesiącu grudniu dla seniorów. Dzieci z chęcią angażowały się w wykonywanie „Serdecznych karteczek”.

           

          Ogólnopolski projekt "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" - Moduł I

          W pierwszym semestrze roku szkolnego 2020/21 w ramach projektu edukacyjnego „Mały miś w świecie wielkiej literatury” jako pierwszy został zrealizowany moduł o nazwie „Książki dzieciństwa”, który miał na celu stworzenie listy książkowych hitów przedszkolaków. Rodzice zostali poproszeni o przeczytanie dzieciom w domach ich ulubionych bajek lub wierszy, a zadaniem dzieci było narysowanie dla misia - ich domowej maskotki, ilustracji do przeczytanego utworu. Moduł ten cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców, o czym świadczy liczba nadesłanych prac. Powtarzające się pozycje to: Kot w butach, Czerwony Kapturek, 101 dalmatyńczyków, Piękna
          i Bestia, Mała syrenka, Trzy małe świnki
          i Szkoła trzęsiportków.

          Ogólnopolski projekt "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" - Moduł II

          Realizacja drugiego modułu projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” nosił tytuł „Dbamy o zdrowie z Małym Misiem”. Miał on na celu propagowanie zdrowego stylu życia i tworzenie warunków do dokonywania wyborów służących właściwemu odżywianiu się. Wpisywał się w ten sposób w organizowaną w przedszkolu akcję „Śniadanie daje moc”, kiedy to 6. 11.2020 roku dzieci z każdej grupy przygotowywały pyszne i zdrowe śniadania, do których wykorzystywały głównie owoce, warzywa i nabiał. Dzięki samodzielnemu przygotowaniu pysznego śniadania ze zdrowych, świeżych i pełnowartościowych produktów dzieci kształtowały właściwe nawyki żywieniowe oraz postawy prozdrowotne.

          "Misiowe laboratorium czterech żywiołów" - Moduł III

          Trzecim modułem zrealizowanym w naszym przedszkolu w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” jest „Misiowe laboratorium czterech żywiołów”. Podczas realizacji zadań modułu dzieci z grup Krasnali, Zuchów i Małych Odkrywców poprzez zabawy twórcze z elementami doświadczania, obserwowania i eksperymentowania poznawały cztery najważniejsze żywioły: ziemię, ogień, wodę i powietrze. Klasyfikowały zjawiska przyrody w których dominują wymienione żywioły, a następnie poznawały ich właściwości w ciekawych i często zaskakujących eksperymentach. Otrzymały za to dyplom „Odkrywcy tajemnic”.

           

           

          Moduł IV Mały Miś w świecie emocji

           

          W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” wszystkie grupy naszego przedszkola zrealizowały moduł długoterminowy pod tytułem „Mały Miś w świecie emocji”. Jego głównym zadaniem było rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci. W grudniu przedszkolaki stworzyły kuferek emocji, w którym znalazły się przedmioty służące poznawaniu emocji oraz społecznie akceptowalnych sposobów radzenie sobie z nimi. W każdym miesiącu od stycznia do maja dzieci w grupach słuchały opowiadań pani Anety Konefał, czytanych przez pana Macieja Barańskiego dotyczących takich ważnych emocji jak radość, złość, strach, smutek i nieśmiałość oraz wykonywały przypisane do nich zadania. Pozwoliło im to w przystępnej formie poznać trudne, ale tak potrzebne nam wszystkim emocje.

           

          ​​​​​​

           

          Moduł VI Mały Miś i supertajny projekt

          Realizowany jako ostatni moduł „Mały Miś i supertajny projekt” nawiązywał do obchodzonego 15 maja „Dnia niezapominajki”. Z tej okazji dzieci wykonały kartkę z motywem tego szczególnego kwiatka dla wyjątkowo ważnych dla nich osób, które mogą nazwać „superbohaterami”. Realizacja tego modułu pozwoliła dostrzec role bliskich nam osób oraz okazać im życzliwość i wdzięczność.

           

           

    • Kontakty

      • Samorządowe Publiczne Przedszkole w Wolanowie
      • ul. Kolejowa 27 26-625 Wolanów Nr konta 94911500020030030003480001 Poland
      • Sekretariat 48 380 36 80 Wejście 48 380 36 88 Krasnale 48 380 36 81 Smerfy 48 380 36 82 Tygryski 48 380 36 83 Kaczuszki 48 380 36 84 Pszczółki 48 380 36 85 Motylki 48 380 36 86 Biedronki 48 380 36 87 Zuchy 883 513 505 Mali Odkrywcy 883 513 505 Jadalnia 48 380 36 91
      • Przyjmowanie interesantów: Dyrektor pełni dyżur w poniedziałki w godzinach 10:00 - 11:00
    • Logowanie